Να σας συστηθώ. Είμαι η Σοφία. Είμαι μουσικοπαιδαγωγός και μαμά. Λατρεύω τη μουσική, πιστεύοντας στην τέχνη της και στην επιστήμη της. Επίσης, λατρεύω τα παιδιά που με την μαγική τους ιδιότητα σε κάνουν ευτυχισμένο οποιαδήποτε ώρα και στιγμή. Το παιχνίδι και η δημιουργία είναι μέρος της καθημερινότητας μου. Τα βάζω όλα αυτά λοιπόν, μέσα σε μία μεγάλη κατσαρόλα και ανακατεύω μέχρι να βγει κάτι νόστιμο!
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη, αλλά από τα 18 μου δεν ζω εκεί. Έχω 2 αγόρια. Το μεγάλο, το μικρό, και μία μικρή μπαλαρίνα. Ξεκίνησα τη μουσική στα 5 μου και από τα 6 μου παίζω βιολί. Έχω κάνει μαθήματα πιάνου, τσέμπαλου κ.ά., και έχω δοκιμάσει να παίξω διάφορα μουσικά όργανα φίλων, με αποκορύφωμα το κοντραμπάσο το οποίο είναι μεγαλύτερο από μένα!Σπούδασα Μουσική Παιδαγωγική στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο στην Κέρκυρα και έχω παίξει σε πολλές ορχήστρες. Ονειρευόμουν να παίζω σε πολύ μεγάλες αλλά τελικά με κέρδισαν τα παιδιά.Ως μουσικός παιδαγωγός η καθημερινότητά μου περιλαμβάνει πολλά παιδιά και πολλή μουσική.Πιστεύω στα οφέλη της μουσικής (άλλωστε έχουν αποδειχθεί από την αρχαιότητα ακόμη) και σκοπός μου είναι να καλλιεργήσω την μουσικότητα των (μικρών/μεγάλων) παιδιών. Αγαπώ τα παιδιά, τη μουσική, τις τέχνες, τα χαμόγελα, τα φώτα της πόλης και την ηρεμία της φύσης!
Δημιούργησα το The Rainbow plays music ως προέκταση των μουσικών μαθημάτων μου αλλά όπως κάνουν τα παιδιά, μεγαλώνει και αυτονομείται! Είναι ένα Βlog που αγαπάει τη μουσική, τις τέχνες, την φύση και απευθύνεται σε οποιονδήποτε ασχολείται με παιδιά έχοντας καλλιτεχνικά και εκπαιδευτικά ενδιαφέροντα.
Αυτά από μένα! ❤️
Σ.
Copyright ©
Όλα τα κείμενα και οι φωτογραφίες που παρουσιάζονται σε αυτό το ιστολόγιο, και φέρουν υπογραφή και τίτλο αντίστοιχα, αποτελούν αντικείμενα πνευματικής ιδιοκτησίας του The Rainbow plays music. Εξαίρεση αποτελούν τα κείμενα και οι φωτογραφίες για τα οποία υπάρχει ρητή αναφορά στην πηγή προέλευσης. Η αναδημοσίευση, τροποποίηση, ή χρήση τους θα πρέπει να γίνεται μετά από επικοινωνία μαζί μου. Με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματος.
Έφτασε η ώρα να παρουσιάσω το μεγάλο, σούπερ μουσικό eTwinning Project στο οποίο πήραμε μέρος με το σχολείο μας. Οι χώρες που συμμετείχαν ήταν τέσσερις: Ιταλία, Ελλάδα (δύο σχολεία), Ρουμανία,...
Το Ocean Drum είναι ένα αυτοσχέδιο μουσικό όργανο που κατά το παίξιμό του σε ταξιδεύει με τον ήχο του σε κάποια παραλία, στην ακρογιαλιά την ώρα που κάθεσαι και απολαμβάνεις...
Ή αλλιώς το μάθημα της μουσικής στο eTwinning. Ένα project που ήθελα πολύ καιρό να το κάνω και φέτος κατάφερα να ολοκληρώσω το πρώτο μου eTwinning project M.E.L.O.D.I.E.S: Multinational Exploration...
Η ώρα περνάει πάντα ευχάριστα όταν μας συντροφεύει ένα όμορφο βιβλίο, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για ένα μουσικό παραμύθι της Μάρως Θεοδωράκη! Η Σερενάτα για το Κανταδοχώρι από τις εκδόσεις...
Είχαμε αρκετό καιρό να φτιάξουμε ένα νέο αυτοσχέδιο μουσικό όργανο και αυτό το μουσικό παγωτό ήρθε να μας δροσίσει και να μας ξυπνήσει! Το κατασκευάσαμε στο summer camp όπου βρίσκομαι...