DIY 504 Views DIY: Νυχτερίδα μαράκα by Σοφία Ελευθερίου 2 έτη ago 0 Comments Νυχτερίδα μαράκα για να συνοδεύει τα μουσικά παιχνίδια του Halloween; Φέτος είπα ναι! Τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει ότι όλο και περισσότερος κόσμος στην Ελλάδα γιορτάζει κατά κάποιον τρόπο το Halloween. Εμείς στην οικογένεια δεν είμαστε φανατικοί οπαδοί της συγκεκριμένης γιορτής. Κι επιπλέον, εγώ με τα βίας προλαβαίνω να βγάλω τις γιορτές για την 28η Οκτωβρίου. Οπότε το Halloween είναι στα ψιλά γράμματα! Είπα όμως φέτος, να δώσω μία ευκαιρία τουλάχιστον στις χειροτεχνίες και φυσικά τα μουσικά αυτοσχέδια όργανα. Έτσι, το δοκίμασα με τα παιδιά στο σπίτι. Η νυχτερίδα μαράκα σαν κατασκευή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και εκτός του Halloween. Με αφορμή κάποιο παραμύθι ή ιστορία. Είναι πολύ εύκολη η κατασκευή του! Πάμε να δούμε τι θα χρειαστούμε από υλικά και πώς θα την φτιάξουμε. Υλικά Ρολό από χαρτί υγείας Ματάκια Ρύζι Μαύρο χαρτόνι Ψαλίδι Κόλλα (ή πιστόλι σιλικόνης – εγώ πάντα το προτιμώ) Μαύρη τέμπερα Πινέλο Ξεκινάμε διπλώνοντας όπως στην παραπανω φωτογραφία το ρολό. Όταν κολλήσουμε την κάτω πλευρά, ρίχνουμε μέσα το ρύζι. Διπλώνουμε και κολλάμε και την πάνω μεριά. Στην συνέχεια βάφουμε την νυχτερίδα με μαύρο χρώμα και μόλις στεγνώσει κολλάμε πάνω τα μάτια. Κόβουμε το μαύρο χαρτόνι σε σχήμα φτερών νυχτερίδας. Το κολλάμε στην πίσω πλευρά της μαράκας. Έτοιμη! Δείτε επίσης: DIY: Μήλο-τύμπανο TAGS :DIY δραστηριότητες μουσικά όργανα μουσική Share This Articles Share this article Share this article Leave a Reply Cancel ReplyYour email address will not be published. Required fields are marked *CommentName * E-mail * Web Site Αποθήκευσε το όνομά μου, email, και τον ιστότοπο μου σε αυτόν τον πλοηγό για την επόμενη φορά που θα σχολιάσω. Θέλω να εγγραφώ στο newsletter!
Δραστηριότητες eTwinning Project: M.E.L.O.D.I.E.S. by Σοφία Ελευθερίου 1 εβδομάδα ago 0 Έφτασε η ώρα να παρουσιάσω το μεγάλο, σούπερ μουσικό eTwinning Project στο οποίο...
DIY DIY: Hokusai Ocean Drum by Σοφία Ελευθερίου 2 εβδομάδες ago 0 Το Ocean Drum είναι ένα αυτοσχέδιο μουσικό όργανο που κατά το παίξιμό του...
Δραστηριότητες Η Μουσική στο eTwinning by Σοφία Ελευθερίου 2 εβδομάδες ago 0 Ή αλλιώς το μάθημα της μουσικής στο eTwinning. Ένα project που ήθελα πολύ...